PDF 

Terroryzm - organizacje terrorystyczne

 

Terroryzm to jedno z niebezpieczniejszych zjawisk obecnego świata. Polega na użyciu przemocy lub groźbie jej użycia w celu wymuszenia konkretnych ustępstw ze strony gremiów rządzących. Celem terroryzmu jest wzbudzenie powszechnego strachu, a zatem niezwykle ważna jest obecność czynnika medialnego. Tylko „głośne” ataki terrorystów trafiają do masy, muszą mieć więc charakter spektakularny. W związku z tym nierzadko w wyniku zamachów niszczone jest mienie znacznej wartości i cierpi na nich wiele bezstronnych cywili. Socjologicznie uznaje się, że czyny te wynikają z bezsilności. Frakcje chcąc wprowadzić w życie swoje postulaty nie widząc innej drogi na wywarcie wpływu na rząd państwa sięgają po ostateczne środki. Terroryzm może mieć charakter wewnętrzny (działalność w państwie macierzystym) jak również charakter zewnętrzny (działalność na terenie innego państwa)

Mimo, że nasilenie działalności organizacji terrorystycznych miało miejsce po drugiej wojnie światowej to nie jest to „wynalazek naszych czasów”. Już w XIX wieku istniały zrzeszenia dążące do wdrożenia swoich poglądów na państwo siłą, nierzadko dokonując zamachów na koronowane głowy (cara Aleksandra II czy Cesarzowej Austrii Elżbiety).

Osobnym zagadnieniem jest sposób walki z terroryzmem. Wyróżnia się dwa główne typy walki: siłową i polegającą na odebraniu zaplecza. Ten drugi system ma sięgać do korzeni terroryzmu i haseł proklamowanych przez wywrotowców. Może być to poprawa warunków życia danej społeczności, demokratyzacja państwa czy udzielenie regionowi autonomii [1].

 

Przykłady organizacji terrorystycznych

 

Europejskie organizacje terrorystyczne

 

Czerwone Brygady (Brigate Rosse)
Czerwone brygady to historyczna, włoska, lewacka organizacja, która specjalizowała się w porwaniach polityków. Ich najgłośniejszym atakiem był zamach na byłego premiera Włoch Aldo Moro w 1979 r. Głosząc antyglobalistyczne hasła uderzyli ostatnio w 2001 r. dokonując zabójstwa włoskich doradców rządu.

RAF (Frakcja Czerwonej Armii)
Działająca na terenie Niemiec Zachodnich lewacka struktura specjalizowała się w zabójstwach przemysłowców. Na jej czele stali Klaus Baader i Ulrike Mienhof. Miała być wspierana przez NRD i zakończyła swoją działalność po upadku ZSRR.

ETA (Kraj Basków i Wolność)
Jest jedna ze „spokojniejszych” organizacji o charakterze terrorystycznym, która informuje zawsze opinię publiczną o podłożeniu przez nią ładunków wybuchowych. Działa od 1959 r. w Hiszpanii i dąży do stworzenia niezależnego państwa Basków. Początkowo miała charakter marksistowski i była zwalczana przez generał Franco. W związku z tym „odpowiedziała” udanym zamachem na admirała Blanco. W latach 80’ i 90’ przeszła swego rodzaju demokratyzację a jej działalność mocno osłabła. W 2004 r. została niesłusznie oskarżona o zamachy w Madrycie w wyniku których śmierć poniosły 192 osoby, a ponad 1800 odniosło rany. Za zamachem stały osoby związane z Al-Kaidą. W 2006 r. ETA ogłosiła zawieszenie broni jednak w grudniu tegoż roku znów zaatakowała. Przez ich działalność do dziś śmierć poniosło ok. 850 osób. Ostatnią ofiarą był socjalistyczny polityk Isaiasa Carrasco zastrzelony 8 marca 2008 r.


IRA (Irlandzka Armia Republikańska)
Organizacja działająca w Irlandii Południowej stanowiąca sobie za cel oderwanie tegoż terytorium spod władzy Wielkiej Brytanii i włączenie go do Republiki Irlandii. Od 1920 r. pozostaje w podziemiu po klęsce w 1916 r. (tzw. powstanie Wielkanocne). Na mocy porozumień wielkanocnych z 1998 r. ograniczyła swoją działalność. Odpowiada za śmierć ok. 3 tys. osób. W 1984 r. przeprowadziła nieudany zamach na premier Margaret Thatcher. Atakowała zwłaszcza cele wojskowe, starając się nie mieszać cywili w wojnę. W dniu 28 lipca 2005 faktycznie ogłosiła zakończenie działalności.

 

Organizacje terrorystyczne działające w Azji, Afryce i Ameryce Płd.

 

Świetlisty Szlak
Maoistyczna organizacja działająca na terenie Peru - założona w 1995 r. Po rozbiciu głównych struktur w 1997 r. praktycznie zakończyła swoją działalność.

Ruch Rewolucyjny im Tupaca Amaru
Kolejna marksistowska organizacja na terenie Peru uważna przez USA za terrorystyczną. Powstała w 1984 r. i prowadziła skuteczną walkę anty-rządową. Nazwa jednostki została zaczerpnięta od bohatera narodowego Peru Indianina, który w XVII wieku wzniecił powstanie przeciwko Hiszpanii. Szybko popadła w konflikt ze Świetlistym Szlakiem. Obecnie uważana jest za stowarzyszenie alterglobalistyczne.

Tamilskie Tygrysy
Organizacja skupiająca przedstawicieli narodowości tamilskiej na Sri Lance. W praktyce kontroluje północną część kraju. Od powstania w 1976 r., w wyniku regularnej wojny z siłami rządowymi, śmierć poniosło już ok. 64 tys. przedstawicieli obu stron. Uważa się ich za lepiej zorganizowaną i wyszkoloną organizację anty-rządową. Tamilskie Tygrysy mogą liczyć nawet do 10 tys. członków.

Front Wyzwolenia Kaszmiru
Ruch skupiający różne grupy, mające wspólny cel: wyparcie hindusów z Kaszmiru i włączenie go do terytorium Pakistanu. Z racji celu posiadają poparcie tegoż kraju.

Czeczeńskie organizacje terrorystyczne
Patrz artykuł „Konflikty na obszarze byłego ZSRR i państw komunistycznych”.

Izraelskie Kach i Kachane Chai
Reakcyjne grupy żydowskich radykałów dążących do przywrócenia Izraelowi granic „bliblijnych”. Zakładają permanentne odrzucenie wszelakiego dialogu z Palestyńczykami. Odpowiedzialni za zastraszenia, strzelaniny itd. Zdelegalizowane w 1994 r. za poparcie dla zamachu w Hebronie.

AIIB (Japońska Armia Czerwona)
Organizacja niemedialna, utrzymująca stosunki z terrorystami palestyńskimi. Na jej czele stoi Fusako Shigenobu. Działa na teranie Libanu, lecz jej macki sięgają na niektóre kraje Azji. Obecnie motywy działania pozostają bliżej nieokreślone.

 

 

Ugrupowania fundamentalistów islamskich - organizacje terrorystyczne

 

Anty-izraelskie ugrupowania terrorystyczne:
Hezbollah (Stronnictwo Boga)
• Muzułmański Dżihad
Hamas

Fundamentalistyczne ugrupowania muzułmańskie, które walczą o zniszczenie państwa Izraela, zwrot ziem egipskich (Hamas - cel uzyskano) etc. Ich terenem działań jest Liban oraz Autonomia Palestyńska. Dokonują licznych ataków samobójczych, porwań i ostrzałów rakietowych (jak ten z 2006 r.) Głośniejsze ataki:

- 1983 r.: atak na ambasadę USA w Bejrucie, w którym zginęły 49 os. (Hezbollah).

- 1992 r.: zamach na ambasadę Izraela w Buenos Aires (Hezbollah - niepotwierdzone).

- atak na koszary Korpusu Amerykańskiej Piechoty Morskiej, w którym zginęło 240 marines (Hezbollah).

- 1994 r.: zamach samobójczy w Haderze (Hamas).

Czarny wrzesień
Radykalna palestyńska organizacja o charakterze terrorystycznym powstała w 1971 r. jako komórka w obrębie organizacji Al-Fatah. „Zasłynęła” uprowadzeniem i zamordowaniem 11 sportowców z Izraela w trakcie olimpiady w Monachium w 1972 r. W ciągu 8 lat została rozbita a jej członkowie wyeliminowani po akcji zorganizowanej przez siły specjalne Izraela (Mosad) [2].

Al-Kaida (Baza)
Uznana za najniebezpieczniejszą strukturę o charakterze terrorystycznym, kierowana przez Osamę bin Ladena, od lat nieuchwytnego, saudyjskiego milionera. Początkowo działała w Afganistanie. W 1990 r. wyniku konfliktów w tym kraju, Osama przeniósł się do Arabii Saudyjskiej. W 1991 r. oskarżył króla o wspieranie imperialistów w trakcie wojny w Zatoce Perskiej. Al-Kaida ma za zadanie walczyć z „krajem diabła”, czyli USA. Podnosi również hasła przeciwko istnieniu Izraela, co ma ją wiązać w sojusz z Hezbollachem i Hamasem. „Bazę” tworzą pojedyncze, kilkuosobowe komórki, sterowane odgórnie. Jeśli dodamy do tego fanatyzm jej członków - mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego tak trudno jest ją „rozpracować”. Do bardziej głośnych zamachów należą:
- 1993 r.: atak samochodem-pułapką na parking pod jedną z wierz World Trade Center (WTC). Zamachowców ujęto,
- 1998 r.: ataki na ambasady amerykańskie w Kenii i Tanzanii w wyniku których zginęło ok. 100 osób,
- 2000 r.: atak na niszczyciel w Jemenie (18 osób zmarło),
- 11 września 2001 r.: atak na dwie wierze WTC, Pentagon i Biały Dom (nieudana) [3].

Palestyńskie Al-Fatah i Al-Aksa
Brygady Męczenników Al-Aksa (dziś Jasera Arafata) oraz Al Fatah stanowią zbrojne ramię muzułmanów w Autonomii Palestyńskiej. Ta druga jest największą frakcją Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Działalność od lat 60’ wielokrotnie słabła i wzbierała na sile.

Grupa Abu Sayyafa
Ugrupowanie działające w Filipinach i Indonezji. Dąży do stworzenia państwa islamskiego w regionie. Uważana za jedną z brutalniej działających grup. Otrzymuje stałe wsparcie z Bliskiego Wschodu. Specjalizuje się w porwaniach zagranicznych turystów (w 2001 r. na 100 porwanych 18 zostało zabitych) oraz zamachach bombowych.

Jama Islamia
Jedna z odnóg Al-Kaidy działająca na terenie Indonezji. Przypisuje się jej zorganizowanie zamachów na wyspie Bali w 2002 r., w których zginęło ok. 100 osób.

FiS
Stanowią ją islamscy reakcjoniści w Algierii, którzy od 1992 r. pragną obalić świecki rząd i zmienić Algierię w państwo religijne (jak Iran).

[1] Więcej na temat tegoż zagadnienia można odnaleźć na stronie http://www.terroryzm.com
[2] Warto obejrzeć traktujący o tym film Monachium z 2005 r. w reż. Stevena Spielberga

[3] Warto obejrzeć traktujący o tym film Lot 93 z 2006r w reż. Paula Greengrassa

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © EduGlob ul.Okulickiego 8/8 03-984 Warszawa