PDF 

Wojna w Wietnamie

Kolejny prezydenci amerykańscy, chcąc zahamować falę powstawania nowych państw komunistycznych w Azji (tzw. teoria domina) zdecydowali się na porzucenie doktryny nieinterwencjonalizmu i rozpoczęcie otwartej pomocy dla Wietnamu Południowego, na wypadek wojny z północnym sąsiadem. Wykorzystując incydent w Zatoce Tonkijskiej w 1964 r. Lyndon B. Johnson zdobył poparcie Kongresu na użycie sił zbrojnych w Wietnamie. Do roku 1968 do tego kraju napłynęło ok. 553 tys. żołnierzy. W konflikcie wzięły również udział oddziały francuskie, tajskie oraz koreańskie (sławiące się wielką skutecznością, ale i okrucieństwem). Liczne klęski wojsk amerykańskich, okraszone nielicznymi zwycięstwami (jak np. nieudana ofensywa komunistyczna zwana TET) z czasem doprowadziły do zmiany polityki Waszyngtonu. Następca prezydenta Johnsona, Richard Nixon zapowiedział przeniesienie ciężaru wojny na armię Wietnamu Południowego. Fiaskiem zakończyły się również mające rozwiązać konflikt układy paryskie z 1972 r. W związku z tym amerykanie ewakuowali Sajgon i do 1975 r. wycofali się z regionu. Wietnam południowy w krótkim czasie wpadł w ręce komunistów z Viet Minhu. Do dziś wojna wietnamska pozostaje symbolem haniebnej klęski państwa amerykańskiego, tym bardziej, że przesądziło o niej niezwykle wiele błędnych strategii.

Za przyczyny porażki USA można uznać:

• Nie atakowanie tzw. szlaku Ho Szi Mina, który przebiegał przez neutralną Kambodżę i Laos.

• Nie atakowanie obszaru Wietnamu Północnego, sąsiadującego z ChRL, nie chcąc eskalować konfliktu w regionie. Wiedząc o tym, Ho Szi Min ulokował w tym obszarze większości swych baz.

• Brak motywacji żołnierzy (brak przeszkolenia, zbyt krótki okres służby).

• „Wojnę TV” - pokazywanie spalonych wiosek przez stacje telewizyjne, nazywanie żołnierzy wracających z wojny mordercami dzieci etc.

Wojna kosztowała życie ok. 60 tys. żołnierzy amerykańskich i ok. 3 mln obywateli Wietnamu. Budżet USA poniósł straty w wysokości 150 mld dolarów.


Okres po wojnie w Wietnamie


W 1975 r., po wkroczeniu komunistów do Sajgonu proklamowano powstanie zjednoczonego państwa Wietnamu. Rozpoczęto wówczas proces komunizacji połączony z ateizacją społeczeństwa. W 1979 roku Wietnam interweniował w sąsiedniej Kambodży, w związku z działaniem radykalnego komunistycznego ugrupowania Czerwonych Kmerów. W odpowiedzi na ten akt, Chińska Republika Ludowa również rozpoczęła działania zbrojne przeciwko Wietnamowi, jednak ofensywa szybko została odparta. W 1995 r. Wietnam nawiązał stosunki dyplomatyczne z USA, a dziś pozostaje jedną z najbardziej prężniej rozwijających się gospodarek świata.

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © EduGlob ul.Okulickiego 8/8 03-984 Warszawa