WOS.NET.PL arrow Wiadomości arrow Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego na prezydenta

Zaprzysiężenie Bronisława Komorowskiego na prezydenta

PDF 
Zgromadzenie Narodowe uczciło minutą ciszy pamięć Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Następnie Bronisław Komorowski złożył przysięgę prezydencką. Po zaprzysiężeniu Komorowski, wraz z marszałkami Sejmu i Senatu, złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą parlamentarzystów poległych w II wojnie światowej. Spotkał się także z Konwentami Seniorów obu izb.

Po uroczystości w Sejmie Bronisław Komorowski wziął udział w mszy świętej  w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana. Mszę koncelebrował abp Nycz. Następnie o godz. 14 na Zamku Królewskim odbyła  się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Zgodnie z ustawą o orderach i odznaczeniach, prezydent z tytułu wyboru na ten urząd staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.

Para prezydencka po godzinie 16 przyjechała do Belwederu, gdzie będzie się mieściła tymczasowa siedziba prezydenta, ponieważ w Pałacu Prezydenckim trwa remont. Na dziedzińcu rezydencji oczekiwała na nich kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Formalnie przejęcie przez Komorowskiego zwierzchnictwa nad armią nastąpi 15 sierpnia w dniu Święta Wojska Polskiego.

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © EduGlob ul.Okulickiego 8/8 03-984 Warszawa