PDF 

Talibowie - islamscy bojownicy - wojna z USA

Talibowie - fundamentalistyczni, islamscy bojownicy, w większości młodzi przedstawiciele narodowości pasztuńskiej. Popierani przez Pakistan (posiadali bazy na terenie tego kraju). Od 1994 roku rozpoczęli zdobywanie stref kontroli na terenie Afganistanu. Talibowie proklamowali się rządem nowego państwa: Islamskiego Emiratu Afganistanu na czele którego stanął mułła Mohammad Omar. Na kontrolowanym przez siebie terytorium (około 80-90%) wprowadzili surowe prawo, które m.in. ograniczało prawa kobiet, wprowadziło cenzurę prasy, surowo egzekwowało przestrzeganie zasad Koranu etc. W 2001 r. doszło do incydentu, który przysporzył talibom wrogów nawet wśród społeczności muzułmańskich. Mowa o wysadzeniu bezcennych, chronionych przez UNESCO posągów Buddy i pomniejszych, historycznych zabytków. Pomimo to, rząd talibów uznały Pakistan, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 

Wojna talibów z USA

Około roku 1999 do Afganistanu przybył saudyjski milioner Osama bin Laden, którego wydania zażądały Stany Zjednoczone, oskarżając go o zorganizowanie zamachów w Kenii i Tanzanii. W związku z odmową, USA zbombardowały potencjalny obóz należący do Osamy bin Ladena na terenie Afganistanu.

Hamid Karzai
Hamid Karzai
W roku 1999 ONZ nałożyło sankcje na Afganistan za wspieranie organizacji terrorystycznych, wzmocnione następnie w 2001 r. Przełomową datą był jednak 11 września 2001, kiedy to związani z Al Kaidą (organizacja terrorystyczna Osamy bin ladena) zamachowcy przeprowadzili atak na budynki WTC w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie. Po kolejnym odrzuceniu przez talibów żądania wydania saudyjskiego milionera, USA rozpoczęło przeciwko nim regularną operację wojskową. Zostali dodatkowo wsparci przez Sojusz Północny (armia skupiająca gównie przedstawicieli nacji Tadżyków i Uzbeków w Afganistanie) w wyniku czego talibowie ponieśli druzgocącą klęskę. W 2002 r. premierem Afganistanu, na mocy decyzji zgrupowania starszyzny plemiennych (Loja Dżirga), został Hamid Karzai. Do kraju wkroczyły siły stabilizacyjne NATO, które zaczęły nadzorować odbudowę kraju po ponad dwudziestoletniej wojnie. Dodatkowo, po klęsce talibów do Afganistanu zaczęli napływać byli uchodźcy (ok. 3 mln obywateli). W październiku 2004 r. Hamid Karzai został wybrany na prezydenta państwa, a w 2005 r. odbyły się pierwsze wybory parlamentarne.

 
Wszelkie prawa zastrzeżone © EduGlob ul.Okulickiego 8/8 03-984 Warszawa