Kalendarium - Lipiec 2008

Polska

Świat

1.07. - 4.07.

Ludzie - Rzeczpospolita doniosła, iż jeden za najbogatszych Polaków, Leszek Czarnecki był agentem SB.

Ludzie - PZPN przyjęła raport Leo Benhakera i utrzymała go na stanowisku selekcjonera reprezentacji piłki nożnej.

Polityka - MON zdementowało informację mediów amerykańskich, jakoby zakończono negocjacje w sprawie tarczy antyrakietowej.

Prawo - precedensowy wyrok w sprawie odmowy lekarza poddaniu aborcji kobiety, która urodziła niepełnosprawne dziecko i w obawie przed urodzeniem kolejnego, wystąpiła z takowym wnioskiem. Odszkodowanie to 100 tys. zł i 2 tys. zł miesięcznej renty.

Francja - przejęcie Prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Holandia - wszedł w życie przepis zabraniający palić papierosy w miejscach publicznych. Paradoksalnie nadal można palić marihuanę w tzw. cafe-shop’ach.

Mongolia - zamieszki w stolicy Ułan Bator na wieść o wygranej wyborów parlamentarnych przez Mongolską Partię Ludowo-Rewolucyjną. Prezydent Nambaryn Enchbajar wprowadził stan wyjątkowy.

Kolumbia - Ingrid Betencourt, była kandydatka na prezydenta, po 6 latach niewoli została odbita z rąk terrorystów z FARC.

5.07. - 7.07.

Polityka - poseł PiS Zbigniew Ziobro zostanie pozbawiony immunitetu i postawiony w stan oskarżenia w związku z przekazaniem tajnych dokumentów nieupoważnionemu Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Ludzie - kolejna blokada dróg zorganizowana przez Andrzeja Leppera. Kierowcy oburzeni.

 

8.07. - 11.07.

Prawo - parlament rozważa nowelizację, na mocy której możliwe byłoby ogłoszenie upadłości konsumenta.

Polityka - trwają rozmowy ministra Sikorskiego z sekretarz stanu Condoleezzą Rice w sprawie tarczy.

Prawo - umorzenie postępowania przeciwko gen. Kiszczakowi, w związku z „nieumyślnym” wydaniem rozkazu, aby pacyfikować strajkujących z kopalni Wujek. Argument - przedawnienie!

Ludzie - protesty pracowników polskich stoczni. Komisja Europejska odrzuciła rządowy projekt restrukturyzacji placówek i tymże grozi prywatyzacja.

Prawo - Trybunał Konstytucyjny wyrokiem stwierdził, że „zwoływanie naprędce” manifestacji bez stosownego pozwolenia jest niezgodne z prawem.

Ludzie - w tragicznym wypadku autokaru w Serbii zginęło 6 osób.

Japonia - po spotkaniu państw G-8 ustalono restrykcyjne limity na emisję gazów cieplarnianych.

Anglia - ustalono, iż za 6 lat w Kościele anglikańskim kobiety będą mogły otrzymywać święcenia kapłańskie.

Gruzja - nasila się konflikt z Rosją. Ta przyznała się do naruszenia przestrzeni kosmicznej w Osetii Północnej. Gruzja wezwała swojego ambasadora z Moskwy.

UE - weszło w życie nowe prawo nakazujące przewoźnikom lotniczym podawanie pełnej ceny przewozu (w tym opłat lotniskowych etc.)

12.07. - 16.07.

Ludzie - w wypadku samochodowym zmarł prof. Bronisław Geremek, twórca polityki polskiej, europarlamentarzysta, były minister spraw zagranicznych.

Polityka - podczas wizyty premier Ukrainy Julii Tymoszenko ustalono, iż nie dojdzie do procederu odebrania organizacji Euro 2012 przez jednego z organizatorów.

Polityka - premier Donald Tusk zapowiedział, iż będzie nalegał, aby prezydent Sopotu Jacek Karnowski, ustąpił ze stanowiska, jeśli prokuratura postawi mu zarzut łapówkarstwa.

Polityka - Komisja Europejska dała Polsce 3 miesiące na uregulowanie sprawy prywatyzacji stoczni.

UE - powstała nowa organizacja międzynarodowa. Unia Śródziemnomorza, zrzeszająca kraje Unii i kraje leżące nad morzem Śródziemnym.

Belgia - premier Yves Leterme podał się do dymisji.

Sudan - Międzynarodowy Trybunał Karny wydał list gończy za prezydentem Omarem el- Baszirem.

Grecja - wstrząsy 6,3 w skali Richtera na wyspie Rodos. Zginęła jedna osoba.
Australia - Światowe Dni Młodzieży i wizyta papieża Benedykta XVI.

17.07. - 21.07.

Prawo - decyzją sądu Tomasz Lipiec, były poseł z ramienia PiS może opuścić areszt, za kaucją 80 tys. zł z płatnością do końca lipca.

Polityka - PiS odgórnie uznało, iż telewizja TVN jest nieobiektywna i narzuciło swoim członkom nieudzielanie żadnych wywiadów dziennikarzom.

Prawo - Kameruńczyk Simon Moll przed sądem, 11 zarzutów za umyślne zarażenie wirusem HIV.

Polityka - polskie wojsko przekazało armii irackiej ostatnią kontrolowaną prowincję. W październiku kończy się misja kontyngentu.

Polityka - problemy w CKE po dymisji Marka Legutko (błędy w zadaniach, zbyt duże wymagania na egz. gimnazjalnym), przepadną pieniądze z UE.

Prawo - w związku z wadliwym wyborem 400 Urzędników Stanu Cywilnego (przez Radę Gmin, zamiast z konkursu), możliwe będzie anulowanie części ślubów zawartych po 07.08.2005 r.

Australia - Benedykt XVI spotkał się z przedstawicielami rządu Australii i mniejszościami Aborygenów. Pochwalił akt rządu - przyznania się i przeprosin, za historyczne akty terroru wobec tubylców. Wezwał również wszystkie religie do walki z terroryzmem.

RPA - 90 urodziny Nelsona Mandela, bohatera walk z apartheidem.

Bhutan - podpisanie konstytucji przez króla.

Hiszpania - uniewinniono podejrzanych o zamach z 2004 r.: Egipcjaninia, dwóch Syryjczyków, Marokańczyka i Hiszpana.

Irlandia - wizyta prezydenta Francji w Irlandii. Sarokozy namawiał rząd do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie akceptacji traktatu lizbońskiego. Irlandczycy oburzeni.

Rosja - podpisanie umowy z Chinami, kończące wieloletni spór graniczny o Amur. Moskwa zrzekła się 174 km² terytorium.

22.07. - 25.07.

Polityka - SLD nie poparło PO w sprawie zniesienia prezydenckiego veta „ustawy medialnej”.

Polityka - zamieszanie w Sejmie. Posłowie PiS sparaliżowali obrady komisji regulaminowej w sprawie odebrania immunitetu posłowi Zbigniewowi Ziobrze.

Polityka - nowym Rzecznikiem Praw Dziecka został Marek Michalak.

Sport - nadzwyczajne zgromadzenie PZPN w sprawie Trybunały Arbitrażowego, który dopuszczając do rozgrywek Zagłębie Lubin, wprowadził chaos w nowym podziale na klasy.

Serbia - w Belgradzie złapano Radovana Karadzića, oskarżonego o zbrodnie wojenne na Bałkanach m.in. odpowiedzialnego za masakrę w Srebrenicy. Byłego prezydenta przekazano Trybunałowi w Hadze. Odwołał swojego obrońcę, twierdząc, że będzie bronił się sam.

USA - nacisk KE w sprawie zniesienia wiz dla wszystkich krajów Unii.

Republika Zielonego Przylądka - przystąpiła do WTO, stając się 153 członkiem organizacji.

Rodos - kilka dni pożarów lasów na Greckiej wyspie zagraża kurortom turystycznym. Ewakuowano część hoteli.

Irak - wykluczenie przez MKO reprezentacji olimpijskiej mającej jechać do Pekinu za ingerencje rządowe w sprawy komitetu.

26.07. - 31.07.

Polityka - odrzucono wotum nieufności PiS dla minister zdrowia Ewy Kopacz.

Prawo - weszły w życie unijne przepisy ułatwiające niepełnosprawnym korzystanie z transportów lotniczych (nie można odmówić przelotu, pomoc).

Ludzie - rekordowa pula w Dużym Lotku - 35 mln zł. Szczęśliwą szóstkę skreśliły 4 osoby.

Ludzie - zatrzymano piłkarzy Radosława Majdana i Piotra Świerczewskiego za czynną napaść na funkcjonariusza na służbie.

USA - wizyta kandydata na prezydenta Baracka Obamy w Wielkiej Brytanii. Wcześniej odwiedził on RFN i Francję.

Chiny - zmagania z najgęstszym od kilu lat smogiem, który może zakłócić Olimpiadę w Pekinie.

Turcja - zamachy bombowe w Stambule. Zginęło 17 osób. Sprawców nie ustalono.

Kambodża - w wyborach parlamentarnych wygrała Partia Ludowa z premierem Hun Senem na czele.

Zimbabwe - denominacja waluty dolara Zimbabwe którego dotknęła hiperinflacja rzędu 22 mln % rocznie. Skup w proporcji 10000000000 za dolara.

   

<< Kalendarium - Czerwiec 2008

Kalendarium - Sierpień 2008 >>Polecamy: WOS :: Historia :: Język niemiecki :: Gramatyka niemiecka :: Kurs Niemieckiego :: Wiedza o Społeczeństwie :: Kurs WOS
 
Wszelkie prawa zastrzeżone © EduGlob ul.Okulickiego 8/8 03-984 Warszawa